List of presenters

Listed below is every keynote speaker, invited speaker, oral presenter, and poster presenter in the ICST 2017. You can search through this list to find when and where you will be presenting, or use it to plan your conference experience around speakers you are interested in seeing.

Also listed is the page number of every presenter's abstract in the abstract book (provided to you in your conference kit), allowing you to quickly locate and read any speaker's abstract.

Download list of presenters


PRESENTER
TIME
ROOM
CODE
ABSTRACT BOOK

KEYNOTE SPEAKERS

David St. C. Black
08:40 (Day 1)
Ballroom
Page 61
Hasanuddin Z. Abidin
10:00 (Day 1)
Ballroom
Sunjoto
11:00 (Day 1)
Ballroom
Page 62
Taku Demura
08:30 (Day 2)
Ballroom
Page 63
Widyawan
09:30 (Day 2)
Ballroom

INVITED SPEAKERS

Bambang Suhendro
13:00 (Day 1)
Carnation Room
Page 60
Bohari M. Yamin
15:15 (Day 1)
Sunflower Room
Page 64
Danang Parikesit
10:45 (Day 2)
Carnation Room
Page 65
Diwan S. Rawat
15:55 (Day 1)
Sunflower Room
Page 66
Farit Mochamad Afendi
15:15 (Day 1)
Emerald Room
Page 67
H.M. Chawla
15:35 (Day 1)
Hibiscus Room
Page 68
Haryadi
11:05 (Day 2)
Lotus Room
Page 69
Henricus Priyosulistyo
13:30 (Day 1)
Carnation Room
Page 70
I Made Andi Arsana
13:20 (Day 1)
Irish Room
I Wayan Gede Astawa Karang
13:40 (Day 1)
Irish Room
Jaslin Ikhsan
15:55 (Day 1)
Lotus Room
Page 71
Karna Wijaya
11:25 (Day 2)
Sunflower Room
Page 72
Keisuke Ohto
15:15 (Day 1)
Hibiscus Room
Page 73
Kristian Handoyo Sugiyarto
15:35 (Day 1)
Sunflower Room
Page 74
Lee Wah Lim
14:05 (Day 1)
Sunflower Room
Luhur Bayuaji
13:00 (Day 1)
Irish Room
Mamoru Koketsu
13:45 (Day 1)
Sunflower Room
Page 75
Manihar Situmorang
15:15 (Day 1)
Lotus Room
Page 76
Mark Willcox
10:45 (Day 2)
Sunflower Room
Mime Kobayashi
10:45 (Day 2)
Angsana Room
Page 77
Naresh Kumar
10:45 (Day 2)
Hibiscus Room
Page 78
Neena Mehta
15:55 (Day 1)
Hibiscus Room
Neetu Singh
10:45 (Day 2)
Lotus Room
Paulina Taba
15:35 (Day 1)
Lotus Room
Page 79
Rajesh Sawhney
13:25 (Day 1)
Sunflower Room
Rakesh Kumar
14:10 (Day 1)
Hibiscus Room
Page 80
Ravi P. Singh
11:05 (Day 2)
Hibiscus Room
Page 81
Sanjeev Chauhan
13:15 (Day 2)
Hibiscus Room
Shweta Sharma
13:25 (Day 1)
Lotus Room
Page 82
Siti Aishah Hasbullah
13:30 (Day 1)
Hibiscus Room
Page 84
Surinder K. Mehta
13:45 (Day 1)
Lotus Room
Won Koo Lee
13:50 (Day 1)
Hibiscus Room
Page 85
Yuni K. Krisnandi
11:05 (Day 2)
Sunflower Room
Page 86

ANNUM

A.S.Handayani
13:20 (Day 1)
Lotus Room
AP-16
Page 215
A.Y.Y. Pamungkas
13:10 (Day 1)
Hibiscus Room
AP-03
Page 202
Abdul Aji
13:45 (Day 1)
Heliconia Room
AO-017
Page 104
Afrizka Premana Sari
14:45 (Day 1)
Heliconia Room
AO-021
Page 108
Akhmad Makhmudi
14:45 (Day 2)
Violet Room
AO-102
Page 189
Aldes Lesbani
14:50 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-056
Page 143
Alvin Muhammad Habieb
15:45 (Day 1)
Heliconia Room
AO-024
Page 111
Aminuddin Debataraja
11:40 (Day 2)
Lotus Room
AO-068
Page 155
Andrea Rizky Sabrina Harahap
16:30 (Day 1)
Sunflower Room
AO-008
Page 95
Anna Safitri
15:30 (Day 1)
Heliconia Room
AO-023
Page 110
Antoni Pardede
14:15 (Day 2)
Heliconia Room
AO-087
Page 174
Aprilina Purbasari
15:45 (Day 1)
Violet Room
AO-038
Page 125
Arif Cahyo Imawan
13:15 (Day 1)
Hibiscus Room
AP-04
Page 203
Ayusti Dirga
10:45 (Day 2)
Violet Room
AO-090
Page 177
Baiq Amelia Riyandari
11:15 (Day 2)
Primrose Room
AO-105
Page 192
Bambang Purwono
14:15 (Day 2)
Lotus Room
AO-074
Page 161
Barlah Rumhayati
11:45 (Day 2)
Violet Room
AO-094
Page 181
Basuki Supartono
13:15 (Day 2)
Primrose Room
AO-109
Page 196
Chairil Anwar
14:45 (Day 1)
Hibiscus Room
AO-002
Page 89
Chairil Anwar
14:40 (Day 1)
Sunflower Room
AO-006
Page 93
Chandra Dewi Rosalina
14:00 (Day 2)
Sunflower Room
AO-063
Page 150
Choi Hyun Kyung
13:25 (Day 1)
Hibiscus Room
AP-06
Page 205
Cindy
14:00 (Day 2)
Violet Room
AO-099
Page 186
Dewi Mukhlisoh
14:35 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-055
Page 142
Diah Prihatiningsih
13:00 (Day 1)
Lotus Room
AP-12
Page 211
Dwi Junianto
11:00 (Day 2)
Heliconia Room
AO-078
Page 165
Dwi Putra Wijaya
13:15 (Day 1)
Lotus Room
AP-15
Page 214
Dwi Siswanta
10:45 (Day 2)
Heliconia Room
AO-077
Page 164
Dyah A. Puspitasari
13:45 (Day 2)
Violet Room
AO-098
Page 185
E.T. Wahyuni
16:15 (Day 1)
Lotus Room
AO-012
Page 99
Edi Priyo Utomo
14:00 (Day 2)
Lotus Room
AO-073
Page 160
Edia Rahayuningsih
12:00 (Day 2)
Sunflower Room
AO-058
Page 145
Eko Sri Kunarti
13:00 (Day 1)
Heliconia Room
AO-014
Page 101
Emma Izzati Zakariah
13:20 (Day 1)
Hibiscus Room
AP-05
Page 204
Emmy Yuanita
11:25 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-048
Page 135
Endah Sayekti
14:30 (Day 2)
Lotus Room
AO-075
Page 162
Endang Astuti
13:45 (Day 2)
Heliconia Room
AO-085
Page 172
Enny Sholichah
13:15 (Day 1)
Violet Room
AO-029
Page 116
Enny Sholichah
13:30 (Day 1)
Violet Room
AO-030
Page 117
Erich Umbu Kondi Maliwemu
14:00 (Day 1)
Violet Room
AO-032
Page 119
Erni Hernawati Purwaningsih
14:00 (Day 2)
Primrose Room
AO-112
Page 199
Ery Nurlita Wati
14:05 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-053
Page 140
F.H Ikhwan
11:45 (Day 2)
Primrose Room
AO-107
Page 194
Fitri Khoerunnisa
11:45 (Day 2)
Heliconia Room
AO-080
Page 167
FX. A. Wahyudianto
15:30 (Day 1)
Violet Room
AO-037
Page 124
Gede Wibawa
16:30 (Day 1)
Lotus Room
AO-013
Page 100
Gresy Griyanitasari
13:05 (Day 1)
Lotus Room
AP-13
Page 212
Hanindito Haidar Satrio
13:00 (Day 1)
Violet Room
AO-028
Page 115
Heri Septya Kusuma
13:15 (Day 1)
Sunflower Room
AP-10
Page 209
Heri Septya Kusuma
13:30 (Day 2)
Sunflower Room
AO-061
Page 148
Hesty Eka Mayasari
13:05 (Day 1)
Hibiscus Room
AP-02
Page 201
Ika Putri Adripratiwi
16:00 (Day 1)
Primrose Room
AO-045
Page 132
Ika Wiani Hidayat
16:15 (Day 1)
Hibiscus Room
AO-003
Page 90
Imam Prabowo
13:45 (Day 2)
Primrose Room
AO-111
Page 198
Imasni Satriani
14:20 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-054
Page 141
Indriana Kartini
11:55 (Day 2)
Lotus Room
AO-069
Page 156
Ira Prima Sari
13:20 (Day 1)
Sunflower Room
AP-11
Page 210
Ismojo
14:15 (Day 1)
Violet Room
AO-033
Page 120
Jeremia Jan Chandra Pranata
14:15 (Day 2)
Sunflower Room
AO-064
Page 151
Jumina
14:30 (Day 1)
Hibiscus Room
AO-001
Page 88
Jumina
14:25 (Day 1)
Sunflower Room
AO-005
Page 92
June Mellawati
13:00 (Day 1)
Hibiscus Room
AP-01
Page 200
Kristina Theresia Leto
14:25 (Day 1)
Lotus Room
AO-010
Page 97
Linggar Anindita
16:15 (Day 1)
Violet Room
AO-040
Page 127
M. Khoiron Ferdiansyah
10:45 (Day 2)
Primrose Room
AO-103
Page 190
Mai Efdi
13:30 (Day 2)
Heliconia Room
AO-084
Page 171
Malina Kumaran, and Shazrul Fazry
14:30 (Day 2)
Heliconia Room
AO-088
Page 175
Mega Fia Lestari
11:15 (Day 2)
Violet Room
AO-092
Page 179
Mieke Alvionita
13:45 (Day 2)
Sunflower Room
AO-062
Page 149
Mohamad Syafaat
13:05 (Day 1)
Sunflower Room
AP-08
Page 207
Mokhammad Fajar Pradipta
15:15 (Day 1)
Violet Room
AO-036
Page 123
Morina Adfa
13:10 (Day 1)
Sunflower Room
AP-09
Page 208
Muhamad Farid
11:00 (Day 2)
Primrose Room
AO-104
Page 191
Muhammad Idham Darussalam Mardjan
11:40 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-049
Page 136
Nabila Salsabila
13:30 (Day 2)
Primrose Room
AO-110
Page 197
Nendrowati
13:15 (Day 2)
Violet Room
AO-096
Page 183
Niken Widya Palupi
11:25 (Day 2)
Lotus Room
AO-067
Page 154
Nor Wahida Awang
13:35 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-051
Page 138
Normyzatul Akmal Abd Malek
14:40 (Day 1)
Lotus Room
AO-011
Page 98
Novita Indrianti
13:45 (Day 1)
Violet Room
AO-031
Page 118
Nur Lailatul Rahmah
14:00 (Day 2)
Heliconia Room
AO-086
Page 173
Nuryono
16:15 (Day 1)
Sunflower Room
AO-007
Page 94
Prapti Ira Kumalasari
16:00 (Day 1)
Violet Room
AO-039
Page 126
Pristi Amalia Nurcahyani
11:00 (Day 2)
Violet Room
AO-091
Page 178
Putra Mahardika
15:15 (Day 1)
Primrose Room
AO-042
Page 129
Ratih Anditashafardiani
14:15 (Day 2)
Violet Room
AO-100
Page 187
Raymond Tommy Tjahjadi
11:30 (Day 2)
Primrose Room
AO-106
Page 193
Rendra Panca Anugraha
15:30 (Day 1)
Primrose Room
AO-043
Page 130
Rizky Tetrisyanda
15:45 (Day 1)
Primrose Room
AO-044
Page 131
Rochmy Istikharah
16:30 (Day 1)
Hibiscus Room
AO-004
Page 91
Rolan Rusli
13:00 (Day 1)
Sunflower Room
AP-07
Page 206
Rosalina Ariesta Laeliocattleya
14:30 (Day 2)
Violet Room
AO-101
Page 188
Roto
13:15 (Day 1)
Heliconia Room
AO-015
Page 102
Rudy Syah Putra
12:00 (Day 2)
Violet Room
AO-095
Page 182
Sabirin Matsjeh
13:15 (Day 2)
Lotus Room
AO-070
Page 157
Sahidin
13:45 (Day 2)
Lotus Room
AO-072
Page 159
Salma Ilmiati
16:30 (Day 1)
Primrose Room
AO-047
Page 134
Saprizal Hadisaputra
16:00 (Day 1)
Heliconia Room
AO-025
Page 112
Sarifah Nurjanah
14:45 (Day 2)
Lotus Room
AO-076
Page 163
Satriawan Dini Hariyanto
12:00 (Day 2)
Heliconia Room
AO-081
Page 168
Saviera Yonita
13:30 (Day 1)
Heliconia Room
AO-016
Page 103
Setiawati
13:30 (Day 2)
Violet Room
AO-097
Page 184
Shohifah Annur
12:15 (Day 2)
Heliconia Room
AO-082
Page 169
Sholihun
15:15 (Day 1)
Heliconia Room
AO-022
Page 109
Silviana
13:10 (Day 1)
Lotus Room
AP-14
Page 213
Silviana
14:45 (Day 1)
Violet Room
AO-035
Page 122
Silviana
12:00 (Day 2)
Primrose Room
AO-108
Page 195
Siti Mariyah Ulfa
12:15 (Day 2)
Sunflower Room
AO-059
Page 146
Sri Adelila Sari
14:30 (Day 2)
Sunflower Room
AO-065
Page 152
Sri Juari Santosa
13:15 (Day 2)
Sunflower Room
AO-060
Page 147
Suharyani Amperawati
14:45 (Day 2)
Heliconia Room
AO-089
Page 176
Supriyanto
16:15 (Day 1)
Primrose Room
AO-046
Page 133
Sutiyoko
11:15 (Day 2)
Heliconia Room
AO-079
Page 166
Suyanta
11:30 (Day 2)
Violet Room
AO-093
Page 180
Tri J. Raharjo
13:15 (Day 2)
Heliconia Room
AO-083
Page 170
Tutik Dwi Wahyuningsih
13:30 (Day 2)
Lotus Room
AO-071
Page 158
Tutik Setianingsih
14:30 (Day 1)
Heliconia Room
AO-020
Page 107
Venty Suryanti
14:05 (Day 1)
Lotus Room
AO-009
Page 96
Wahyu Dita Saputri
16:30 (Day 1)
Heliconia Room
AO-027
Page 114
Wega Trisunaryanti
11:45 (Day 2)
Sunflower Room
AO-057
Page 144
Y.W. Wulandari
14:45 (Day 2)
Sunflower Room
AO-066
Page 153
Yogo Dwi Prasetyo
11:55 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-050
Page 137
Yohana I. Kedang
14:15 (Day 1)
Heliconia Room
AO-019
Page 106
Yudha Ramanda
16:30 (Day 1)
Violet Room
AO-041
Page 128
Yuni Kusumastuti
14:30 (Day 1)
Violet Room
AO-034
Page 121
Yuni Kusumastuti
13:50 (Day 2)
Hibiscus Room
AO-052
Page 139
Yuniawan Hidayat
16:15 (Day 1)
Heliconia Room
AO-026
Page 113
Yuvita Eka Pertiwi
14:00 (Day 1)
Heliconia Room
AO-018
Page 105

COMPUTER

Alfian Ma'arif
11:00 (Day 2)
Tulip Room
CO-20
Page 237
Andhika Maharsi
14:30 (Day 1)
Tulip Room
CO-07
Page 224
Andry Alamsyah
13:15 (Day 2)
Dahlia Room
CO-33
Page 250
Andry Alamsyah
11:30 (Day 2)
Dahlia Room
CO-31
Page 248
Arif Hidayat
13:30 (Day 2)
Tulip Room
CO-26
Page 243
Bagus Pratama
14:15 (Day 1)
Tulip Room
CO-06
Page 223
Binti Solihah
11:15 (Day 2)
Dahlia Room
CO-30
Page 247
Danang Wijaya
11:15 (Day 2)
Tulip Room
CO-21
Page 238
Devi Nurtiyasari
14:00 (Day 1)
Dahlia Room
CO-14
Page 231
Djoko Kuswanto
12:00 (Day 2)
Tulip Room
CO-24
Page 241
Eko Nugroho
14:15 (Day 1)
Dahlia Room
CO-15
Page 232
Eko Prasetyo
13:45 (Day 1)
Dahlia Room
CO-13
Page 230
Fithrothul Khikmah
11:45 (Day 2)
Tulip Room
CO-23
Page 240
Gilang Nugraha Putu Pratama
10:45 (Day 2)
Tulip Room
CO-19
Page 236
Hadi Saputra
13:45 (Day 1)
Tulip Room
CO-04
Page 221
Ivan Blekanov
15:30 (Day 1)
Dahlia Room
CO-17
Page 234
Kartikadyota Kusumaningtyas
11:45 (Day 2)
Dahlia Room
CO-32
Page 249
Kusuma Adi Achmad
13:30 (Day 1)
Dahlia Room
CO-12
Page 229
Mandahadi Kusuma
15:45 (Day 1)
Dahlia Room
CO-18
Page 235
Muhammad Manggalanny
13:45 (Day 2)
Tulip Room
CO-27
Page 244
Muhammad Rinjani
13:15 (Day 1)
Tulip Room
CO-02
Page 219
Noprianto
14:30 (Day 1)
Dahlia Room
CO-16
Page 233
Pramudyana A. Harlianto
13:00 (Day 1)
Dahlia Room
CO-10
Page 227
Prih Sumardjati Mulyaseputra
11:30 (Day 2)
Tulip Room
CO-22
Page 239
Reza Pulungan
10:45 (Day 2)
Dahlia Room
CO-28
Page 245
Ricky Julianjatsono
13:30 (Day 1)
Tulip Room
CO-03
Page 220
Ridi Ferdiana
13:15 (Day 1)
Dahlia Room
CO-11
Page 228
Ridlo Qomarrullah
15:30 (Day 1)
Tulip Room
CO-08
Page 225
Rizki Nurfauzi
11:00 (Day 2)
Dahlia Room
CO-29
Page 246
Sajarwo Anggai
13:45 (Day 2)
Dahlia Room
CO-35
Page 252
Setiya Purbaya
13:15 (Day 2)
Tulip Room
CO-25
Page 242
Sunarno
13:00 (Day 1)
Tulip Room
CO-01
Page 218
Syaiful Mansur
15:45 (Day 1)
Tulip Room
CO-09
Page 226
Teguh Handjojo Dwiputranto
14:00 (Day 1)
Tulip Room
CO-05
Page 222
Widyawan
13:30 (Day 2)
Dahlia Room
CO-34
Page 251

GEOMARITIME

Abdullah Arif K
15:45 (Day 1)
Irish Room
GO-06
Page 259
Adi Djoko Guritno
11:45 (Day 2)
Irish Room
GO-12
Page 265
Ahmad Cahyadi
11:15 (Day 2)
Irish Room
GO-10
Page 263
Annisa Trisnia Sasmi
11:00 (Day 2)
Irish Room
GO-09
Page 262
Atikah Nurhayati
14:30 (Day 2)
Lavender Room
GO-27
Page 280
Bowo Susilo
13:45 (Day 2)
Irish Room
GO-17
Page 270
Deha Agus Umarhadi
11:30 (Day 2)
Irish Room
GO-11
Page 264
Dina A. Sarsito
15:15 (Day 1)
Irish Room
GO-04
Page 257
Djaka Marwasta
14:00 (Day 2)
Lavender Room
GO-25
Page 278
Eko Bayu Purwasatriya
14:00 (Day 1)
Irish Room
GO-01
Page 254
Fika Monika
14:30 (Day 1)
Irish Room
GO-03
Page 256
Filsa Bioresita
14:15 (Day 1)
Irish Room
GO-02
Page 255
Galih Prasetya D.
13:30 (Day 2)
Irish Room
GO-16
Page 269
Heri Andreas
13:30 (Day 2)
Lavender Room
GO-23
Page 276
Jali Octariady
12:15 (Day 2)
Irish Room
GO-14
Page 267
Myo Min Htun
16:00 (Day 1)
Irish Room
GO-07
Page 260
Nugroho Christanto
14:45 (Day 2)
Irish Room
GO-21
Page 274
Putri Marulia Sari
14:30 (Day 2)
Irish Room
GO-20
Page 273
Ramdan Septiawan
13:45 (Day 2)
Lavender Room
GO-24
Page 277
Ratih F. Putri
14:15 (Day 2)
Irish Room
GO-19
Page 272
Setyawan Purnama
12:00 (Day 2)
Irish Room
GO-13
Page 266
Subejo
14:00 (Day 2)
Irish Room
GO-18
Page 271
Sudaryatno
13:15 (Day 2)
Lavender Room
GO-22
Page 275
Sudaryatno
14:15 (Day 2)
Lavender Room
GO-26
Page 279
Thawng Lian Mung
10:45 (Day 2)
Irish Room
GO-08
Page 261
Waterman Sulistyana Bargawa
15:30 (Day 1)
Irish Room
GO-05
Page 258
Yustikarani Julianti Pambudi
13:15 (Day 2)
Irish Room
GO-15
Page 268

OMICS

Ardina Nugrahani
13:45 (Day 2)
Angsana Room
OP-01
Page 312
Arli Aditya Parikesit
14:00 (Day 1)
Emerald Room
OO-05
Page 302
Dio Nardo Wijaya
12:00 (Day 2)
Angsana Room
OO-11
Page 308
Ema Nur Hidayah
13:00 (Day 1)
Emerald Room
OO-01
Page 298
Endah Retnaningrum
14:45 (Day 1)
Emerald Room
OO-08
Page 305
Erif Maha Nugraha Setyawan
13:30 (Day 2)
Angsana Room
OO-14
Page 311
Idris
13:15 (Day 2)
Angsana Room
OO-13
Page 310
Miswati
14:15 (Day 1)
Emerald Room
OO-06
Page 303
Mita Dewi Retnoningrum
11:30 (Day 2)
Angsana Room
OO-09
Page 306
Nancy Dewi Yuliana
12:15 (Day 2)
Angsana Room
OO-12
Page 309
Ni Putu Yuliastri
14:30 (Day 1)
Emerald Room
OO-07
Page 304
Nichlah Rifqiyah
13:30 (Day 1)
Emerald Room
OO-03
Page 300
Nur Afra
11:45 (Day 2)
Angsana Room
OO-10
Page 307
Nur Azizah Komara Rifai
13:45 (Day 1)
Emerald Room
OO-04
Page 301
Ridani Rino Anggoro
13:15 (Day 1)
Emerald Room
OO-02
Page 299
Sari Darmasiwi
13:50 (Day 2)
Angsana Room
OP-02
Page 313

INFRASTRUCTURE TECHNOLOGY

Adhi Fahrianto S.
13:15 (Day 2)
Carnation Room
IO-10
Page 291
Ahmad Nithasi Damopolii
13:45 (Day 2)
Carnation Room
IO-12
Page 293
Ani Hairani
14:00 (Day 2)
Carnation Room
IO-13
Page 294
Asri Wulandari
14:15 (Day 1)
Carnation Room
IO-02
Page 283
Baiq Liana Widiyanti
11:30 (Day 2)
Carnation Room
IO-06
Page 287
Gusfiyesi
11:15 (Day 2)
Carnation Room
IO-05
Page 286
Iman Satyarno
14:00 (Day 1)
Carnation Room
IO-01
Page 282
Inas Winalytra
14:30 (Day 1)
Carnation Room
IO-03
Page 284
Inggar Septhia Irawati
14:15 (Day 2)
Carnation Room
IO-14
Page 295
Miftahul Iman
14:30 (Day 2)
Carnation Room
IO-15
Page 296
Rachmad Jayadi
12:00 (Day 2)
Carnation Room
IO-08
Page 289
Remigildus Cornelis
14:45 (Day 1)
Carnation Room
IO-04
Page 285
Roby Hambali
11:45 (Day 2)
Carnation Room
IO-07
Page 288
Teguh Setiawan
13:30 (Day 2)
Carnation Room
IO-11
Page 292
Warniyati
12:15 (Day 2)
Carnation Room
IO-09
Page 290